Index of / Hasan Ünlü KILINÇ

Fantastic World and Software Fetishist

Science & Art & Philosophy

Contact Me

Name Date
9 Madde’de Bir Developer’ın Proje Süreci

9 Madde’de Bir Developer’ın Proje Süreci

9 Madde’de Bir Developer’ın Proje Süreci

DeveloperKafası stesinden aldığım bir haber 🙂 Çok iyi olmuş çokta güzel olmuş 🙂

developers-team-786x305

Her proje önemlidir bir developer için. Sonuçta CV’si dolacaktır, yeni iş imkanları doğuracaktır, ufkunu genişletecektir. Ama proje süreci oldukça zordur, patronuyla uğraşması ayrı, müşteri ile uğraşması ayrı, kodla uğraşması ayrıdır.

Gelin, bir developer’ın Proje sürecini inceleyelim:

1- Patron’un Developer’ı Odaya Çağırması

Developer ve Patron

İlk evredir. ‘Elinde iş var mı?‘, ‘bu proje senin dalında mı?‘ gibi soruların yer almadığı odadır orası. ‘Developer değil mi? Her dili yazmalıdır!‘ dur patron için. Patron, kabaca projeden bahseder, deadline’ı söyler ve teşekkür edip Developer’ı masasına yollar. Developer’ın sadece kafa salladığı evredir.

 

2 – Müşteri’den Analizin Gelmesi

Developer ve Analiz

Developer’ın en zorlandığı evredir. Developer’ımız bu evrede müşteriyi anlamaya çalışır. Hunharca analizi okur, işine yarar cümleler arar. Ama, müşteridir o. Ne var ne yok yazmıştır.

 

3- Tasarımın Beklenmesi

Relax Developer

Developer’ın en rahat evresidir. Ofiste, elinde kahvesi ile boş boş gezer. Soran olursa ‘e tasarımı bekliyorum!’ der, ve haklıdırda.

 

4- Kodun Yazılması

coding

En cool evredir. Kulaklık + Kahve + Kodlar ile hayattan soyutlanıp, paralel evrene geçilen evredir. Developer, yazar da yazar.

 

5- Kodların, Tasarım ile Entegre Edilmesi

Developer ve Tasarımcı

Developer’ın en sinirli evresidir. Çünkü, tasarım hiçbir zaman 1 kerede çalışmaz. Mutlaka üzerinde oynama yapmanız gerekmektedir. Tasarımcı’nın yaptığı bütün hataları Developer’ın düzelttiği evredir.

 

6- Demo’nun Müşteriye Gönderilmesi ve Müşteriden Cevabın Gelmesi

Müşteri ve Developer

Müşteri’ye gayet güzel bir demo yollanır, ama aradan geçen bu süreçte müşterinin istekleri kimsenin haberi yokken değişmiştir. O, hazırlanan sayfalarca analizden eser kalmamıştır. Bir çok bug ve yenilik ile projeye neredeyse yeniden başlanır.

 

7- Bug’ların Çözülmesi

bug ve developer
Müşteri’nin ruh haline göre ortaya çıkan bug’ların ve yeniliklerin çözüme kavuştuğu evredir.

 

8- Patron, Developer ve Müşteri’nin ‘2. Faz’ Toplantıları

Müşteri ve Developer

Projenin hayat boyu devam edeceğini gösteren evredir. Toplantılarda developer’a pek söz hakkı tanınmaz. Müşteri ister, Patron ‘OK!‘ der.

 

9- İstifa!

Proje’nin bitmeyeceğini anlayan Developer’ın, patronun masasına özenle hazırladığı istifa mektubunu bıraktığı evredir. En tatlı evredir aslında. Developer için yeni bir hayat başlar. O, CV’si için gerekli olanları almıştır zaten. Artık ondan sonra gelen Developer düşünecektir projenin 2.fazını.

Hattını değiştirir, adresini değiştirir, facebook hesabını dondurur ve kayıplara karışır!

Developer istifa gif

About Post Author


Tags: , , , , ,


2 Comments

  1. semoLi :

    okurken yeri geldi kahkahayla güldüm ama düşündüm kendim de ilk 8 evreyi sürekli döngü içinde yaşıyorum. umarım 9. evreye geçmem için beni zorlamazlar 🙂 yazı için eline sağlık

  2. Gaziantep Yazılım :

    Çok güzel bir şekilde anlatılmış 9 madde. Okurken ve görselleri incelerken gülmemek elde değil 😀 Ah şu developerlerin komik ama hayli yorucu halleri 🙂

Leave a Reply