Index of / Hasan Ünlü KILINÇ

Fantastic World and Software Fetishist

Science & Art & Philosophy

Contact Me

Name Date
Uygulamanın Paketlenmesi ve İmzalanması

Uygulamanın Paketlenmesi ve İmzalanması

Yazdığınız Android uygulamasının cihaz üzerinde ya da sanal makinadaki testlerinden sonra, Google Play’de yayınlanmaya hazır olduğunu düşünüyorsanız sonraki iki adımda, önce uygulamanızın çalıştırılabilir paketinin oluşturulması ve sonrasında imzalanması gerekecektir.

 

Android Uygulama Paketi (.apk)

.apk dosyaları Android Application Package File olarak adlandırılır ve uygulama kodlarının paketlenerek çalıştırılabilir hale gelmesini sağlar. Uygulama paketleri aslında her işletim sistemi için farklı yapılarda ve isimlerde de mevcuttur: Windows ortamında .msi, Mac OS ortamında .dmg, Linux ortamında ise .rpm, .deb vb.
Android’de biten projemizi Google Play’de yayınlamak için ADT’de geliştirilmiş bir araç bulunmaktadır.  Projemizde AndroidManifest.xml dosyasını açalım ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Manifest sekmesi’nde “Use the Export Wizard” linkine tıklayalım:
androidmanifestt

 

Bu link, eskiden Android’de Eclipse üzerinden son derece karmaşık ve uzun olan bu onay sürecini epey hızlandıran güzel bir araçtır. Linke tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir. Burada projemizin oluşturulacağı adı belirleyip ilerliyoruz:
exportandroid

 

Şimdi uygulamamızın anahtarının tutulacağı klasörü belirlememiz gerekiyor. Eğer ilk kez bu klasörü oluşturacaksak, Create new keystore seçeneğini, mevcut uygulamamızı güncelliyorsak Use existing keystore seçeneğini kullanmalısınız. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, yeni belirleyeceğimiz parolamızdır. İleride işimize yarayacak olan bu parolayı kaybetmemiz durumunda geri dönüş mümkün olmayabilir:
keystore

 

Parolamızı ve klasörümüzü belirledikten sonra uygulamamızın bazı detaylarını belirtmemiz gereken bir ekrana yönlendirileceğiz. Yine burada ilgili yerleri doldurarak ilerleyelim:
keycreation

 

Son olarak ekrana oluşturulan ve imzalanan .apk dosyasını konumlandırmamızı istediğimiz kısım gelecektir. Buradan istediğimiz yeri seçerek imzalı .apk dosyamızı oluşturarak bu süreci tamamlıyoruz:
certificate

About Post Author


Tags: , ,


One Comment

  1. Osman :

    sağolasın hocam

Leave a Reply