Index of / Hasan Ünlü KILINÇ

Fantastic World and Software Fetishist

Science & Art & Philosophy

Contact Me

Name Date
AndroidManifest.xml

AndroidManifest.xml

android-manifest-ornek

AndroidManifest.xml dosyası, herhangi bir Android projesinin olmazsa olmaz dosyasıdır. Bu dosya xml formatında oluşturulduğu için hem makina hem de insan tarafından okunabilir. Ayrıca Android Geliştirme Ortamı – ADT’nin sağladığı özelliklerle birlikte, görsel arayüzü ile uygulamalarınızda istediğiniz değişiklikleri kolayca yapabilmenizi sağlayan bir yapıya da bürünmüştür.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi ADT içinde AndroidManifest.xml dosyası 5 farklı sekmeye ayrılmıştır. Şimdi tek tek bunların ne anlama geldiklerini ve bunlarla neler yapabileceğinize bakalım:

androidmanifest1

Manifest

Manifest sekmesinde uygulamamızın paket adı, versiyon numaraları dahil başlıca özellikleri değiştirebiliyoruz. Hemen altında yer alan “Manifest Extras” bölümünde ise, uygulamamızda yer alacak kütüphaneler, kullanılabilecek ekran boyutları gibi bazı temel özellikler de eklenebilir. Örneğin, burada yer alan Uses Sdk seçeneği ile uygulamamızın çalışmasını istediğimiz minimum SDK sürümü ve hedeflediğimiz ana SDK sürümünü seçebiliyoruz:

androidmanifest2

 

Application

Application sekmesinde uygulamamızın temel değişkenlerini ayarlayabiliyoruz. Uygulamanın tema, simge, logo, açıklama ve gereken izinler gibi özelliklerini buradan ayarlayabileceğimiz gibi çoğu zaman kodlama gerektirecek donanım hızlandırma, kullanıcı alanının yönetimi, yedekleme (backup) gibi bazı özellikler için de görsel arayüzü kullanabiliyoruz. Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi Hardware accelerated (Donanım hızlandırma) = true şeklinde ayarladığımız uygulama, artık bu özelliğe sahip oluyor. Kod çıktısını ise AndroidManifest.xml sekmesinde gözlemleyebiliriz:

androidmanifest3

Instrumentation

Instrumentation sekmesinde uygulamanıza ek “enstrümanlar” ekleyebilirsiniz. Enstrümanlar, uygulamanızın çalıştığı süreçten (process) ayrı olarak uygulamanızla ilgili testleri yerine getiren, onun yaşam döngüsüne karışan ve onu takip eden Android bileşenleridir. Daha çok fonksiyonel testler yazdığınızda burayı kullanacaksınız.

androidmanifest4

AndroidManifest.xml

Tüm bu yukarıda saydığımız bileşenlerin kodda görüntülendiği ortam AndroidManifest.xml’dir. Burada isterseniz görsel arayüzde yaptığınız değişikliklerin yansımalarını görebilirsiniz, isterseniz de hiç görsel arayüze bulaşmadan doğrudan xml kodu da yazabilirsiniz:

androidmanifest5

 

İpucu: Application sekmesinde donanım hızlandırmayı görsel arayüzden etkin duruma getirmiştik, yukarıdaki ekran görüntüsünde bu durumun xml kodundaki yansımasını görebilirsiniz

About Post Author


Tags: , , ,


Leave a Reply